KÜTÜPHANE KULLANICI EĞİTİMİ    (ORYANTASTON)

(Orientation): Yönelme, yöneltme, çevre şartlarına uydurma veya uyma, alışma, yeni bir çevreye alıştırma programı (Redhouse İng-Turkçe, İst. 1993, 681 s.)


Öğretime başlayan Lisans ve Yüksek Lisans öğrencileri ile görevli tüm personelin kütüphane ve bilgi kaynaklarını tanıması ve etkin bir şekilde kullanması eğitimi.

Faaliyetler:

1- Kütüphane Tanıtımı: Fiziki mekan, danışma kaynakları vb. gezerek görerek tanıması, web üzerinden bilgilenme. 

2- Danışma Kaynakları: Kütüphanemizde bulunan birinci el başvuru kaynakları konusunda bilgilendirme. Müracaat kaynaklarından  Ansiklopediler, Sözlükler, Kataloglar, Rehberler, Biyografiler, Bibliyografyalar vb. kitapların kullanımı, Kütüphanemizde hangi referans kaynakların bulunduğunu Katalog taramadan içerik türü seçilerek görülebilir. 

2- Katalog tarama:  Kütüphanemizde bulunan kitap, dergi, vb. materyallerin web üzerinden taranması. 

Kütüphane kataloguna erişim gerek web sayfamız adresi http://kutuphane.ksu.edu.tr  üzerinden Katalog tarama seçilerek yapıla bileceği gibi, direkt http://e-kutuphane.ksu.edu.tr/ adres üzerinden de yapılmaktadır.  Kütüphane okuma salonunda Lisans, Yüksek lisans öğrencileri  ile öğretim üyeleri ve araştırmacıların kütüphanemizde mevcut kitap dergi ve tez taramaları için  17 adet bilgisayar yerleştirilmiştir.

Kullanıcı Eğitimine Yönelik Diğer Faaliyetler. 

1- Kullanıcılara yönelik slayt gösterisi ile bilgilendirme : Kütüphane web sayfamız üzerindeki http://kutuphane.ksu.edu.tr/Belgeler/guncel/tntm.ppt adresinden  katalog tarama ile ilgili yardım slaydı izlenebilir.(Bilgisayarda Microsoft Power Point yüklü olması gerekmektedir) 

2- E-Mail ile bilgilendirme : KSU eposta hesabı olan ve kütüphaneye eposta adresini bırakan araştırmacılara gelişmeler hakkında bilgi verilmektedir.

3-Web üzerinden bilgilendirme: Kütüphanenin genel tanıtımı Kullanıcılara rehberlik edecek bilgi merkezlerinin, kütüphanelerin, yayınevlerinin vb. yerlerin yurtiçi ve yurtdışı web adresleri, kütüphane web sayfamız üzerinde link verilerek kullanıcılara erişimde kolaylık sağlanmıştır. Bilgi tarama motorlarından Türkiye ve Yurt dışında çok kullanılanların adresleri yine web sayfamız üzerinde yer almaktadır. Kullanıcıların Sıkça Sordukları sorulara   (SSS) Sıkça Sorulan Sorular kütüphane sayfamızda yer verilmiştir. Kütüphane sayfamızda yer alan konu başlıklarına site haritası üzerinden erişilebilir. 

Yurt dışından abone olduğumuz veritabanlarının kullanımı ile ilgili olarak her veritabanın yanında yer alan yardım sayfalarına bakınız.

Güncel duyurular web üzerinde duyuru sayfasında yer almakta sürekli güncellenmektedir.

4- Telefon ile bilgi verme: Kullanıcıların kütüphane ile ilgili sorularını cevaplandırma ( Daire Başkanı tel: 3001091-96   Ödünç verme süre uzatma tel: 3001085-86-87-89-97, 3001085 Süreli yayınlar, tez, 3001085) 

5-Yüz yüze bilgi verme: Kullanıcılara kütüphane içinde bilgilendirme ve rehberlik hizmeti verilmektedir. 

6-Toplu Olarak Bilgi verme: İsteyen bölümlere kütüphanede gruplar halinde katalog tarama ve kütüphane kullanımı, veri tabanları, elektronik dergiler, vb. konularda bilgi verilmektedir. Bu hizmet için kütüphaneden randevu alınması gerekmektedir.  (Şu ana kadar İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ile Ziraat Fakültesi Yüksek Lisans öğrencilerinin bu konudaki talepleri karşılanmıştır.) 

7- Derslerde bilgi verme: KSÜ Kütüphane Tartışma Listesine  gönderilen e-posta ile  kütüphane kullanımının derslerde anlatılması tavsiye edilmiştir. Kütüphane kullanımı konusunda öğrencilere ödev verilerek sınıfta konu işlenebilir. 

8-Toplu üniversite içi eğitim faaliyetler: Üniversitemize yeni başlayan öğretim görevlileri için yapılan eğitim faaliyetlerinde kütüphane bilgi kaynakları ve kullanımı konularında bilgi sunulmaktadır. Örnek : 1- Genel kütüphane bilgi kaynakları ve kullanımı 2- Tıp kütüphane bilgi kaynakları ve kullanımı

9-İlanlarla Bilgi verme : Kütüphane girişinde bulunan Kütüphane panosunda Katalog tarama sayfalarından örnekler ve Kütüphane kuralları yer almaktadır. 

 

Gözlemlenen Kullanıcı Sorunlarından bazıları: 

*Hiç bilgisayar kullanmamış, 

*Neyi nereden arayacağını  bilmeyen, 

*Ansiklopedi maddesini bilgisayardan bulmaya çalışan, 

*Danışma kaynaklarından nasıl yararlanacağını bilmeyen, 

*Kullanıma sunulan bilgisayarların ayarlarını değiştirme, bozma, silme, 

*Kitapları tahrip etme, ilgili kısmı yırtarak alma, 

*Kitabı süresinde getirmeme. 

Kütüphane Oryantasyon Programı sonrasında yukarıda adı geçen kullanıcı sorunlarının azalma eğilimine gireceği düşünülmektedir. Kullanıcı  sorunların aşılması için işbirliği gereklidir.

 

 

Kütüphanemiz Ankos - Anadolu Üniversite Kütüphaneleri Konsorsiyumu ve TÜBİTAK Ekual - Elektronik Kaynaklar Ulusal Akademik Lisansı üyesidir.

İletişim: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi, Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı Tel: +90 (344) 2801091-8 faks:2801092 Avşar Kampüsü  Kahramanmaraş