Anadolu Üniversiteleri Konsorsiyumu Başkanlığı depremden etkilenen Üniversite Kütüphaneleri için Elektronik Veritabanı Ödemeleri ve Deprem Desteği konusuyla yayıncılara çağrılarda bulunmuştur. Bu etkileşim sürecinde erişime açılan veritabanları aşağıda ayrıca veritabanı abone sayfamızda yer almaktadır.

 

Hukuk TÜRK

 
Erişim adresi: www.HukukTurk.com

 

   
Erişim tarihleri : 1.11.2023-31 Aralık 2023 e kadar erişime açıktır

.

 Tanıtım sunumu için linki tıklayınız.

 https://www.hukukturk.com/tanitim-videosu

Ekim/2023'de eklenen 50.000 yeni içerikle, 1928’den günümüze yaklaşık 350.000 kaynakça, Başta HUKUK olmak üzere ULUSLARARASI İLİŞKİLER, İKTİSAT, İŞLETME, SİYASİ BİLİMLER, EKONOMİ ve KAMU YÖNETİMİ gibi temel alanları kapsamakta ve %70'inin tam metin içeriklerine ulaşılabilmektedir.

Military Big Data

 
Erişim adresi: https://mildata.militarybigdata.com/

 

   
Erişim tarihleri : 01.09.2023-31 Aralık 2023 e kadar erişime açıktır

.

 

 

Military Big Data;

Military Big Data, kara, deniz, hava, robotik platformlar, silah sistemleri ve mühimmat hakkında yüksek hacimli ve çeşitli bilgileri, ülke detaylarıyla birlikte en yüksek doğruluk ve hızda sunar.

Tüm akademik araştırmalarda operasyon, teşhis, tanımlama, iş geliştirme, eğitim ve karar alma süreçlerinde katma değer yaratmayı hedefler.

Military Big Data, düzenli güncellemeler ve kullanıcı-sunucu iletişimini en üst seviyede tutan güvenli bir algoritma ile yaşayan ve sürekli genişleyen bir sistemdir.

Veri tabanında, silah / sistem, harita bilgi sistemi, harp tahlili ve savunma ticareti olmak üzere 4 ana modül vardır.

Military Big Data’nın Silah/Sistem modülünde, sınıflandırması Türk Silahlı Kuvvetlerinin ilgili birimleriyle gerçekleştirilmiş ve NATO standartları gözetilerek detaylandırılmış altı bölümde dünyada kullanımda olan ya da siparişi geçilmiş tüm silah ve sistemlere ait konsept geliştirme süreçleri, teknik bilgileri, görselleri vb. gibi tüm bilgiler doğrulanmış olarak kullanıcıya sunulmaktadır.

Military Big Data’nın Harita Bilgi Sistemi modülünde, her bir silah sisteminin hangi ülkede kaç adet kullanıldığı bilgisi, uygun filtreleme ve analiz seçenekleriyle birlikte sunulmaktadır. İlgili veriler dünya haritası üzerinde ilişkilendirilmektedir.

Military Big Data’nın Harp Tahlili modülünde, operasyonel düzeyde muharip ya da muharebe sahasının dengelerini değiştiren faktörlerin oransal analizinin kullanıcıyla paylaşılması öngörülmektedir. Kullanıcılar bu modülde isterlerse kendi müttefik gruplarını oluşturup, kıyaslamayı gruplar olarak gerçekleştirebilmektedir.

Military Big Data’nın Savunma Ticareti modülünde, son 40 yıl içinde ülkeler arasında gerçekleşen savunma alışverişi tarihsel, rakamsal ve adedi bilgiler paylaşılarak sunulmaktadır. Hedef ülke ya da kaynak ülke analiziyle desteklenen bu modülde ülkeler arası ilişkilerin boyutu savunma düzeyinde incelenebilmektedir.

Statista istatistiksel veritabanı

 
Erişim Adresi :  https://www.statista.com/

 

  DEPREM AFATI
Erişim tarihleri : 31 Aralık 2023 e kadar erişime açıktır

.

 

 

Kısa bilgi:  statista.com tescilli anketler, özel ikincil kaynaklar ve 22.500 kaynaktan toplanan verilerden oluşan 80.000 konu ve 170 sektörle ilgili verilere, iç görülere ve eğilimlere erişim sunan bir portaldır ve dünya çapındaki en büyük istatistiksel veritabanlarından biridir.

Springer Nature 2019-2022 e-kitap koleksiyonu

 
Erişim Adresi : Springer Nature eKitap Koleksiyonları 2019-2022 Erişim Linki

 

  DEPREM AFATI
Aşağıda yer alan koleksiyon üzerini tıklayarak erişim sağlanabilir.

.

Erişim tarihleri : 30 Haziran 2023 e kadar erişime açıktır

 

Springer e kitap koleksiyonu  2019-2022

Turcademy

Erişim Adresi: www.turcademy.com

Eğitim Videosu: https://www.youtube.com/watch?v=mRGzEDfpE70&t=139s

Erişim Süresi: 31.12.2023

DEPREM AFATI

 

 

Turcademy, Türkiye'de tüm akademik yayınları tek bir portal altında toplayarak akademik yayınların dijital olarak akademisyenlere, araştırmacılara ve öğrencilere kolay bir şekilde ulaştırmak ve Türkiye'deki e-kitap yayıncılığına katkıda bulunmak amacıyla Informascope firması tarafından geliştirilmiş yerli bir e-kitap platformudur. 

Türkiye'deki 20 yayınevinin yayınlamış olduğu farklı alanlarda 10.000'in üzerinde Türkçe akademik kitap Turcademy veri tabanı üzerinden kullanıma sunulmaktadır. Turcademy veri tabanı bünyesinde Sosyal ve Beşeri Bilimler, Doğa Bilimleri, Sağlık Bilimleri, Mühendislik Bilimleri, Güzel Sanatlar, Hukuk ve Kültür Koleksiyonları içerisinde ders kitabı, akademik kitap niteliğindeki binlerce Türkçe kitap kullanıcılar ile buluşmaktadır. 

Turcademy platformu ile birlikte Adalet Yayınevi, Anı Yayıncılık, Astana Yayınları, Der Yayınları, Efil Yayınevi, Ege Yayınları, Ekin Yayınevi, Gazi Kitabevi, Literatür Yayıncılık, Müzik Eğitimi Yayınları, Nobel Tıp Kitabevleri, Palme Yayınevi, Pegem Akademi Yayıncılık, Phoenix Yayınevi, Seçkin Yayıncılık, Siyasal Kitabevi, Yapı Kredi Yayınları, Yeditepe Yayınevi, Yeni İnsan Yayınevi'ne ait kitaplar yer almaktadır.

 

BSOL ONLINE (BS, ISO, EN, IEC) Uluslararası Standartlar/teknik doküman

 

 BSOL Erişim adresi: https://bsol.bsigroup.com

DEPREM AFATI

Erişim süresi: 19 Mayıs 2023 tarihine kadar tam metin  VIEW ONLY erişimi açık olacaktır.

 

DEPREM AFATI dolayısıyla BSI firma yetkilileri ile görüşmelerimiz sonucunda, Afet Bölgesindeki araştırmacıları ve öğrencileri desteklemek amacıyla, BSOL Online destek erişimine açmıştır.

 

90.000 ‘in üzerine BSOL ONLINE (BS, ISO, EN, IEC) Uluslararası Standartlar/teknik doküman, depremden etkilenen üniversitelerin IP adresleri üzerinden, 19 Mayıs tarihine kadar tam metin  VIEW ONLY erişimi açık olacaktır.

 

.

İçerik listesi : https://www.geminibilgi.com.tr/images/userfiles/bsoliceriklistesi.xlsx

Kullanim kilavuzu : https://www.geminibilgi.com.tr/dosyalar/BSI%20standartlar%20kullanim%20kilavuzu%20%20-%20Turkce.pdf

Broşür : https://www.geminibilgi.com.tr/images/userfiles/BSOL_brosuru.pdf

Standartlarin eğitimde kullanimi ile ilgili video (case study) https://www.youtube.com/watch?v=2KjElHAl7Y8&feature=youtu.be

 

The Company of Biologists

 

Erişim adresleri

Development = https://journals.biologists.com/dev

Journal of Cell Science = https://journals.biologists.com/jcs

Journal of Experimental Biology = https://journals.biologists.com/jeb

Disease Models & Mechanisms = https://journals.biologists.com/dmm

Biology Open = https://journals.biologists.com/bio

 

DEPREM AFATI

2023 yılı sonuna kadar erişime açılmıştır.

 

DEPREM AFATI dolayısıyla Temsilcisi olduğumuz, Biyoloji ve biyomedikal alanlarında araştırma ve çalışmayı teşvik etmek amacıyla 1925 yılında kurulmuş olan The Company of Biologists tarafından abonelik ve açık erişim sunulan aşağıdaki dergiler deprem felaketinden etkilenen üniversiteler için Temsilcisi olduğumuz, Biyoloji ve biyomedikal alanlarında araştırma ve çalışmayı teşvik etmek amacıyla 1925 yılında kurulmuş olan The Company of Biologists tarafından abonelik ve açık erişim sunulan aşağıdaki dergiler deprem felaketinden etkilenen üniversiteler için 2023 yılı sonuna kadar erişime açılmıştır.  

 

OSMOSIS video eğitim platformu

 

Erişim Linki: https://www.osmosis.org/cohort-invite?id=2709&k=RiaNIJ5jQzWr06h_GI338UknQ3u79MKX

DEPREM AFATI

 

 

DEPREM AFATI dolayısıyla Elsevier firması tarafından sunulan Tıp fakülteleri için video eğitim platformu “OSMOSIS” erişiminiz 24 Haziran tarihine kadar açılmıştır.  

 

The Cochrane Library

 

Erişim Linki: https://www.cochranelibrary.com/

DEPREM AFATI

 

 

DEPREM AFATI dolayısıyla firma tarafından   01.MART 2023 tarihinden itibaren  üniversitenizin kullanımına sunulmuştur  


• 8,500+ sistematik review, +1,800,000 trial, +2,400 protokol ve +3,000 Cochrane Clinical Answers (klinik soru ve cevap)

• 355.000’den fazla Epistemonikos Sistematik İncelemesi

• PICO Araması

• Her ay 30+ yeni review

Wikilala, eOsmanlıca ve Kelime.com veritabanları

Son erişim tarihi: 31/12/2023 DEPREM AFATI
Erişim Adresi :   Erişim içinhttps://www.wikilala.com/ Sosyal bilimler başta olmak üzere hemen hemen tüm kategorilerde Osmanlı ve Erken Cumhuriyet dönemine ait (1729-1950) gazete, dergi ve kitaplara erişim sağlayan Wikilala veritabanı
Erişim Adresi :   Erişim için: https://eosmanlica.com/ e-Osmanlıca veri tabanı, Osmanlı Türkçesini en kolay ve en doğru tekniklerle öğretebilmeyi hedefleyen toplam 79 dersten oluşan bir eğitim platformudur. Bu platforma özel kurgulanan oyunlaştırılmış (doğru/yanlış, eşleştirme, şıklı ve gördüğünü yaz vb.) sistemle e-Osmanlıca, 7'den 70'e ilgili herkese hitap edecek ve öğretecek şekilde tasarlanmıştır.
Erişim Adresi :   Erişim için: https://kelime.com/ Kelime.com veri tabanı, onlarca sözlük içerisinde aradığınız kelimenin dil, tür, anlam ve etimolojik köken bilgisini sunan, aranan kelimenin benzerlerini ve türevlerini bulan, aynı zamanda yıpranma ve silinmeden dolayı okunamayan kelimeleri çözümlemeye yarayan bir sözlükler veri tabanıdır.
 

 

 
 

Tümer ALTAŞ Veritabanı

 
Erişim Adresi :   https://tumeraltas.com.tr DEPREM AFATI
Erişim tarihleri 06.02.2023-31/12/2023  

Veritabanı İçeriği:
• Sınav Hazırlık Paketleri
o (e) YDS: 2005 -2012 yılları arası çıkmış 1278 adet KPDS sorusu ve her bir sorunun video çözümü.
o YÖKDİL: 2005 -2012 yılları arası çıkmış 3178 adet ÜDS (sağlık, sosyal, fen) soruları ve her bir sorunun video çözümü.
o TIPDİL: 2005 -2012 yılları arası çıkmış 1019 adet ÜDS Sağlık Sorusu ve her bir sorunun video çözümü.
o PTE: Sınavın 20 soru türüne ait tanıtım ve etkili stratejiler
o IELTS: 4 becerinin tamamını kapsayan detaylı tanıtım ve stratejiler.
o TOEFL iBT: 4 becerinin tamamını kapsayan detaylı tanıtım ve stratejiler.
• Beceri paketleri
o Dinleyerek Kelime: 3642 Akademik sınav kelimesi ve her kelime için Hafıza Teknikleriyle oluşturulmuş ses bağlantısı. Sadece dinleyerek kelime öğrenme.
o Çeviri Videoları 1: Cümle Çeviri Videoları.
o Çeviri Videoları 2: Paragraf Çevirileri ve Strateji videoları.
o Gramer: Binlerce soruluk gramer testleri
o Görüntülü Gramer Konu Anlatımı: A’dan Z’ye tüm gramer konularının en ince detaylarıyla anlatıldığı 335 video anlatımlı içerik.
• Özel paketler
o Kelime++: 15 adet kelime paketi: binlerce soru
o OKeY: Tüm beceriler tek pakette: Okuma-anlama, gramer, kelime, konuşma, yazma, dinleme
• Toplamda 10.000 üzeri görsel ve işitsel içerik; on binlerce ekstra soru

   
 

Legal Online Veri Tabanı

 

Erişim Linki: https://www.legalonline.com.tr/

DEPREM AFATI

Erişim tarihleri:  06.02.2023-31/12/2023

 

 34.600’den fazla makaleye,
 690’den fazla dergiye,
 480’den fazla kitaba,
 “Legalbank” elektronik hukuk bankası içeriğinde yer alan milyonlarca Kanun, KHK, Cumhurbaşkanı Kararnamesi, Uluslararası Sözleşme, Tüzük, Bakanlar Kurulu Kararı, Cumhurbaşkanı Kararı, Yönetmelik, Tebliğ, vb. mevzuat belgesine, Yüksek Mahkeme Kararlarına (Yargıtay, Danıştay, Bölge Adliye Mahkemesi, Bölge İdare Mahkemesi, Anayasa Mahkemesi, Sayıştay vb.), Dilekçe ve Belge örneklerine, Makalelere,
 71 konu başlığı altında düzenlenen mevzuat paketleri ile uzmanlık alanlarına göre ayrılmış içeriğe ulaşılmaktadır.
 
 
 

 

  

 

İletişim: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi, Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı Tel: +90 (344) 3001091-8 faks:300092 Avşar Kampüsü  Kahramanmaraş