Prof. Dr. Refet YİNANÇ

  Katalog Tarama

  Prof. Dr. Refet YİNANÇ, 1939 yılında Elbistan'da doğdu. 1963 yılında Anakara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Tarih Bölümü’nden mezun oldu. 1967-1973 yılları arasında Milli Eğitim Bakanlığının burslusu olarak Paris Sorbon Üniversitesinde doktorasını yaptı. 1974'te Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesinde asistan olarak göreve başladı. 1980'de doçent unvanını kazandı.

  1986 yılında Profesör olarak Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü, Siyasi Tarih Anabilim Dalı başkanlığına atandı. 1994'de Gazi Üniversitesi Mesleki Eğitim Fakültesi Dekanlığına seçildi ve 2000 yılına kadar bu görevi sürdürdü. Uzun süre Gazi Üniversitesi İ.İ.B.F Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanlığını da yürüten Yinanç, 2006 yılında emekli oldu. Emeklik sonrasında da üniversite ile bağlarını sürdüren Yinanç, halen Gazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde yüksek lisans ve doktora derslerine girmekte, yüksek lisans ve doktora düzeyinde tez danışmanlıklarını devam ettirmektedir.

  1983'den beri Türk Tarih Kurumu aslî üyesi olan Yinanç, aynı zamanda Uluslararası Akademiler Birliği'nde (Union Academique International) Türk Tarih Kurumunu temsil etmektedir. Yinanç'ın girişimleri sonucu Uluslararası Akademiler Birliği'nin 79. Genel Kurulu 24-28 Mayıs 2005 tarihinde Ankara'da düzenlenmiştir. Türk Tarik Kurumu ve Yinanç, 70'e yakın ülkeden Sosyal Bilimler alanında 100'ün üzerinde dünyanın önde gelen bilim adamına ev sahipliği yapmıştır.

  Osmanlı Arşivleri üzerinde uzman olan Yinanç, uzun süre Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünde Osmanlı Arşivleri "İlmi Değerlendirme Komisyonu Üyesi” olarak görev yapmıştır. Osmanlı Tahrir defterleri üzerinde çalışmalar yapan Yinanç, Mesut Elibüyük ile birlikte Malatya ve Maraş tahrir defterlerini yayınlamıştır. Kayseri Tahrir Defterleri de Yinanç ve Elibüyük'ün ortak çalışması olarak yayın aşamasındadır.

  Uzun yıllar, Tarih ve Uluslararası İlişkiler sahasında araştırmalar yapan Yinanç'ın her iki alana ilişkin yayınlanmış pek çok çalışması bulunmaktadır. Fransızca ve İngilizce dillerini bilmektedir.

  Yinanç, evli ve üç çocuk babasıdır.

  16.06.2019 tarihinde vefat eden Prof. Dr. Refet YİNANÇ,ın cenazesi 18.06.2019 tarihinde Ankara Kocatepe Caminden kaldırılmıştır.

   

  Kitapları:

  Malatya Tahrir Defteri, (Mesut Elibüyük ile birlikte) Gazi Üniversitesi, Ankara, 1983. Maraş Tahrir Defteri, (Mesut Elibüyük ile birlikte) Ankara Üniversitesi Osmanlı Tarihi Araştırma ve Uygulama Merkezi, Ankara, 1988.

  Dulkadir Beyliği, TTK, Ankara, 1988.

  Iraklı Sığınmacılar ve Türkiye (ekip çalışması), Ankara, 1992.

  Türk Tarihinde Ermeniler, (Azmi Süslü, Fahrettin Kırzıoğlu,ve Yusuf Hallaçoğlu ile birlikte), Kars Kafkas Üniversitesi Rektörlüğü, Yayın No. 2, Kars, 1995.

  Uluslararası Güvenlik Sorunları ve Türkiye, (Hakan Taşdemir ile birlikte) Seçkin Yayıncılık, Ankara, 2002.

  Selçukname (İbn Bibi), Kitabevi Yayınları, İstanbul, 2007.

  SAYIN Prof. Dr. Refet YİNANÇ'a  Ord. Prof. Mükrimin Halil YİNANÇ 'ın Kitaplığını  ve kendi kitaplarını üniversitemiz kütüphanesine ve Kahramanmaraş 'a kazandırmış olmasından dolayı teşekkürlerimizi sunuyoruz. Desteğini her zaman bekliyoruz.

                                                                                                          KÜTÜPHANE VE DOKÜMANTASYON DAİRE BAŞKANLIĞI