YAŞAR TÜRKKORUR

  Kahramanmaraş’ımızın düşman işgalinden kurtuluşunun temel taşı, Milli Kahramanımız Sütçü İmam’ın torunu

   

                 

  YAŞAR TÜRKKORUR

  21.02.1950 tarihinde Kahramanmaraş'ta doğdu. , ilk, orta ve Ticaret Lisesini Kahramanmaraş'ta, Yüksek okulu da 1967 yılında ilk defa öğrenime açılan Adana İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi’nin İşletme ve Muhasebe Bölümünü 1971 yılında bitirerek lisans diplomasını almıştır.

  1973 Yılında yedek subay olarak bitirdiği askerlikten sonra, bir müddet Kahramanmaraş Gazi Ortaokulunda öğretmenlik yapmış, 1975 yılından 1992 yılına kadar önce Baylan Matbaasında, daha sonra da Semih Ofset Matbaacılık Ltd. Şirketinde olmak üzere 17 yıl matbaalarda mali müşavirlik ve işletme müdürlüğü yaptıktan sonra 1992 yılında emekli olarak mali müşavirlik mesleğini bırakmış;  ikinci bir meslek olarak seçtiği matbaacılık mesleğine başlamıştır.

  Matbaacılığının yanında çeşitli sosyal faaliyetlerde de bulunan Yaşar Türkkorur, birçok dernek ve vakıfta yönetim kurulu üyeliği yapmaktadır.

  1- Kuruluşundan beri Müsiad Ankara Şubesinde yönetim kurulu üyeliği,

  2- Kuruluşundan bu güne kadar MARDER Kahramanmaraş ve İlçeleri Kültür ve Derneği yönetim kurulu üyeliği ve başkan yardımcılığı, 2006 yılından 2013 yılına kadar da MARDER’in Genel Başkanlığını yapmıştır.

  3- Ankara Sanayi Odası Matbaa Komisyonu Başkan Yardımcılığı ve Matbaa Bilirkişiliği

  4- 1975 yılındanberi Maltepe Camii Yaptırma ve Yaşatma Derneği Yönetim Kurulu üyeliği ve  Maltepe Camii Çölgören Hizmet Vakfı Yönetim Kurulu Üyeliği

  5- Hazreti Muhammed’i Tanıma ve Tanıtma Uluslar arası Derneği Yönetim Kurulu Üyeliği

  6- Avrupa Birliği tarafından akredite edilmiş Uluslar arası bir vakıf olan Kültürlerarası Araştırma ve  Dostluk Vakfı'nın 2003 yılından 2013 yılına kadar Yönetim Kurulu Başkanlığını yapmıştır.

  7- Bu vakf’ı temsilen Başbakanlık İnsan Hakları Komisyonu ve Ankara İli İnsan Hakları komisyonu üyeliğini yapmaktadır.

  1992 yılından 2002 yılına kadar her 12 Şubat’ta ilimizin bir yıllık tarihi, coğrafi, kültür ve sanat olaylarını kapsayan “Madalyalı Tek Şehir Kahramanmaraş” adlı bir dergiyi rahmetli gazeteci Osman Sayın’ile birlikte çıkarmıştır.

  Kahramanmaraş Milli Mücadelesinde Fransızlara karşı Kurtuluş Savaşı'nın ilk kurşununu atan SÜTÇÜ İMAM'ın 2. kuşak öz torunudur. Evli ve biri kız, biri erkek iki çocuk babasıdır.

  Halen Ankara’da LAZER OFSET ünvanı ile Matbaacılık ve Yayıncılık yapmaktadır.

   

   

   

   

  KOLEKSİYON

  Kitaplar muhtelif konularda Türkçe, 1928  sonrası dönemi kapsamaktadır.  Kataloglama ve Sınıflama işlemleri tamamlan eserlerine  Katalog taramadan bakılabilir.

  TEŞEKKÜR

  Kahramanmaraş’ımızın düşman işgalinden kurtuluşunun temel taşı, Milli Kahramanımız Sütçü İmam’ın torunu Sayın Yaşar TÜRKKORUR’a kütüphanesini dedesinin adını taşıyan üniversitemize bağışlamasından dolayı TEŞEKKÜR eder, çalışma hayatında başarılar dileriz. 

                                                                                                          KÜTÜPHANE VE DOKÜMANTASYON DAİRE BAŞKANLIĞI